* At the World Volleyball Men's Championship in Japan (through December 3):
Russia beat S. Korea 3:0 in qualifying Group D.
Group D results and final standings:
S. Korea - Russia - 0:3 (13-25, 21-25, 13-25)
Canada - Serbia - 0:3 (18-25, 18-25, 17-25)
Kazakhstan - Tunisia - 0:3 (19-25, 23-25, 24-26)
1 Serbia - 5 games/10 points
2 Russia - 5/9
3 Canada - 5/8
4 Tunisia - 5/7
5 S. Korea - 5/6
6 Kazakhstan - 5/5
* Russia's soccer champions CSKA Moscow lost to FC Porto (Portugal) 0:2 at home in UEFA Champions League tournament's Group G
Group G results and standings (host teams listed first):
CSKA Moscow - FC Porto - 0:2
Arsenal (England) - FC Hamburg (Germany) - 3:1
1 Arsenal - 5 games/10 points/goal difference +4
2 Porto - 5/10/+5
3 CSKA - 5/8/0
4 Hamburg - 5/0/-9
* Basketball team UNICS Kazan defeated Real Madrid (Spain) 100:94, in overtime, in 2006/2007 ULEB Cup tournament's Group D. Khimki Moscow Region beat Alba Berlin (Germany) 82:77 in Group C.
Results and standings (host teams listed first):
Group D
UNICS - Real Madrid - 100:94 (OT)
Dexia Mons (Belgium) - Crvena Zvezda Belgrade (Serbia) - 70:81
EiffelTowers (Netherlands) - PAOK Thessaloniki (Greece) - 71:78
1 Crvena Zvezda - 4 games/8 points
2 UNICS - 4/7
3 PAOK - 4/6
4 Real Madrid - 4/5
5 EiffelTowers - 4/5
6 Dexia - 4/5
Group C
Khimki - Alba Berlin (Germany) - 82:77
Hapoel Migdal Jerusalem (Israel) - Oostende (Belgium) - 87:88
Montepaschi Siena (Italy) - Lukoil Academic Sofia (Bulgaria) - 77:63
1 Montepaschi - 4/7
2 Alba Berlin - 4/6
3 Khimki - 4/6
4 Lukoil Academic - 4/6
5 Oostende - 4/6
6 Hapoel Migdal - 4/5
* Basketball team Dinamo Moscow Region beat Spirou Charleroi (Belgium) - 66:61 in 2006/2007 EuroCup tournament's qualifying Group B. Lokomotiv Rostov lost to Banvit BC (Turkey) - 67:80 in Group C. Ural Great Perm lost to Turk Telekom Ankara (Turkey) 79:96 in Group G
Results and standings (host teams listed first):
Group B
Spirou Charleroi - Dinamo Moscow Region - 61:66
1 Dinamo Moscow Region - 3/6
2 Spirou Charleroi - 3/5
3 Khimik Yuzhny (Ukraine) - 2/2
4 BC Barons Riga (Latvia) - 2/2
Group C
Banvit BC - Lokomotiv Rostov - 80:67
Atomeromu SE Paks (Hungary) - SC Azovmash Mariupol (Ukraine) - 73:80
1 Banvit BC - 3/5
2 SC Azovmash - 3/5
3 Lokomotiv - 3/5
3 Atomeromu - 3/3
Group G
Turk Telekom Ankara (Turkey) - Ural Great Perm - 96:79
1 Turk Telekom - 3/5
2 Panionios BC Athens (Greece) - 2/4
3 Ural Great - 3/4
4 PBC CSKA Sofia (Bulgaria) - 2/2
* SuperLeague hockey results and standings (host teams listed first):
Vityaz Podolsk - Neftekhimik Nizhnekamsk - 3:6
CSKA Moscow - Ak Bars Kazan - 2:2
Traktor Chelyabinsk - Khimik Voskresensk - 1:2
SKA St. Petersburg - Severstal Cherepovets - 1:7
Lada Tolyatty - Lokomotiv Yaroslavl - 3:1
Metallurg Magnitogorsk - Avangard Omsk - 4:2
1 Ak Bars Kazan - 25 games/53 points/goal difference +42
2 Avangard Omsk - 25/48/+17
3 Sibir Novosibirsk - 24/47/+16
4 Salavat Yulayev Ufa - 24/46/+16
5 Khimik Voskresensk - 25/45/+19
6 Metallurg Magnitogorsk - 25/44/+18
7 CSKA Moscow - 25/42/+15
8 Severstal Cherepovets - 25/42/+8
9 Neftekhimik Nizhnekamsk - 25/39/-1
10 HK MVD Tver - 25/35/-1
11 Dinamo Moscow - 25/35/-5
12 Lada Tolyatty - 25/32/-8
13 Lokomotiv Yaroslavl - 23/32/-3
14 SKA St. Petersburg - 25/28/-12
15 Vityaz Podolsk - 25/28/-15
16 Traktor Chelyabinsk - 25/26/-23
17 Metallurg Novokuznetsk - 24/25/-13
18 Krylya Sovietov Moscow - 23/14/-34
19 Amur Khabarovsk - 23/11/-36
* Russian women's basketball SuperLeague results and standings (host teams listed first):
Nadezhda Orenburg - Baltiyskaya Zvezda St. Petersburg - 71:57
Dinamo Kursk - Dinamo-Energia Novosibirsk - 89:74
1 CSKA Samara - 5 games/10 points
2 UMMC Yekaterinburg - 5/9
3 Spartak Vidnoye - 5/9
4 Vologda-Chevakata Vologda - 5/9
5 Dinamo Kursk - 6/10
6 Nadezhda Orenburg - 6/10
7 Dinamo Moscow - 5/8
8 Dinamo Moscow Region - 5/7
9 Dinamo-Energia Novosibirsk - 6/7
10 Baltiyskaya Zvezda St. Petersburg - 4/4
11 NUR Kazan - 4/4
12 Shelen Krasnoyarsk - 6/6